Współcześni seniorzy coraz częściej wymykają się stereotypom i żyją tak, jakby za nic mieli swoje metryki. Bez względu na to, czy pierwsza cyfra w naszym numerze PESEL-u to trzy, cztery, pięć czy sześć, mamy tyle lat, na ile się czujemy. U progu lat dwudziestych XXI wieku możemy spełniać marzenia i uprawiać aktywności zarezerwowane, jakby się mogło wydawać, tylko dla młodych. Przecież możemy żyć
i sto lat, więc trzeba się czymś zająć przez ten czas. Z fizjologicznego punktu widzenia jesteśmy zaprojektowani na 120 lat życia. Czy życie wykorzystamy w pełni, to zależy od nas samych.
Ważniejsze jest to, co przed nami. „Dlatego jeśli wahacie się jeszcze, czy zacząć coś nowego, i tłumaczycie rezygnację zaawansowanym wiekiem, pomyślcie, że już nigdy nie będziecie młodsi” (Aleksandra Laudańska)
„Bo czas jak rzeka”… śpiewał Czesław Niemen. Czasu nie da się zatrzymać. Warto niekiedy traktować go umownie, nie - dosłownie. Myślę, że czas to kwestia charakteru, nie kalendarzy. Jak powiedział Feliks Chwalibóg, polski aforysta: „Młodzieńcem
i starcem można być w każdym wieku”.
Dlatego odważnie wkroczyliśmy w rok 2020.
„Powróćmy jak za dawnych lat”, tym popularnym utworem Klub Seniora, który działa przy GBP w Żołyni, rozpoczął bal 22 lutego 2020 roku. W ulubionej restauracji „Pod Aniołami”, przy dźwiękach zespołu „Do oporu” Jacka Barana, tańczyliśmy do… „utraty tchu”. Dystyngowane kreacje, oryginalne rekwizyty, występy seniorów wzruszyły
i wyzwoliły ogromne emocje. Wspólne śpiewanie, to forma terapii, która jak zawsze, przyczynia się do integracji środowiska, uwolnienia od napięć, daje wiele radości.
To najlepsze antidotum na depresję i starość. Za wzruszające chwile i bogatą paletę artystycznych wrażeń, wszystkim należy się szacunek i uznanie.

Jak przednia to była zabawa można zobaczyć na zdjęciach, które zarejestrowała fotobudka Pawła Burdy (dziękujemy Panu bardzo), do której stąpaliśmy po czerwonym dywanie.
Seniorzy skupieni w Klubie Seniora, który działa przy GBP w Żołyni, udowadniają kolejny raz, że współczesny senior to osoba aktywna, pozytywnie nastawiona do życia i ludzi, z optymizmem spoglądająca w przyszłość.
Nie znosimy siedzenia w przysłowiowych kapciach i biadolenia. „Nie tylko modlimy się o deszcz na pustyni, ale przede wszystkim bierzemy się za kopanie studni” – to najkrótsza i bardzo trafna charakterystyka ludzi tworzących nasz klub seniora - ludzi wciąż otwartych na wiedzę, podejmujących wyzwania, którym nie sprostałby niejeden młody. Potrafimy dawać radość, zadziwiać talentami artystycznymi i śmiałością pomysłów. Nasze działania opierają się na aktywności międzypokoleniowej.Taką drogą podążają już niektóre ośrodki kultury w naszym kraju. Nawet nie zmieniając dotychczasowej nomenklatury są bardziej centrami aktywności międzypokoleniowej niż domami kultury, które pamiętamy z lat 80. Uważam, że ofertę trzeba dostosować do potrzeb lokalnych. Bezpretensjonalność takiego miejsca nie może budować dystansu. Zmieniają się zadania i rola kultury . Wobec tego trzeba zmieniać także narzędzia w dotarciu do odbiorców.

Na pewno wszyscy chcemy szczęścia. Powinniśmy stworzyć takie środowisko,
w którym będziemy się szanowali i dobrze czuli. Seniorzy są cały czas twórczy i chcą działać, dawać coś społeczeństwu. Chcemy żyć pełnią życia. I żyjemy -
z życzliwością.Jakim jesteśmy pokoleniem my - wolni od metryki? Zmieszanym, bo bierzemy z każdego pokolenia to, co jest dla nas najlepsze, bo nasze życie ukształtowały pokolenia te, których już nie ma i te które są tutaj i teraz. Patrzymy na młodsze pokolenia z ciekawością i wnikliwością. Wiele mamy podobieństw, a zyskaną mądrością możemy dzielić się, jeśli jest komuś potrzebna.Seniorki i seniorzy doczekali się epoki, w której mogą godnie się starzeć, bo wiele spraw trudnych straciło już termin ważności. Nie muszą spełniać cudzych oczekiwań ani gonić za szczęściem. Budują własną hierarchię wartości, wyznaczając sens swojego życia.

Moi drodzy, żyjmy aktywnie i zmieniajmy świat na lepszy! Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu.
Kolejny bal już za rok. – „Będziemy na pewno” – mówili nasi goście. My już dziś zapraszamy.

Do miłego zobaczenia

Halina Olszewska