Jest taki dzień w roku, w którym odkrywam, że przyszła wiosna. Nie potrafię określić jak to się dzieje. Może to specyficzny zapach kwiatów, których brakowało zimą. Może cieplejszy wiatr, może dotyk słońca. Wtedy zaczynam myśleć o wiosennych świętach, świętach, które budzą życie, budzą czas, bo przecież wszystko wtedy rozkwita w słońca blasku i… w naszych sercach.
Niegdyś przed świętami Wielkiej Nocy bieliło się domy wapnem i wypychało sienniki świeżą słomą.
W domach zaczynało pachnieć wędzoną w kominie szynką i pieczonymi ciastami, a jajka farbowało się
w łupinach od cebuli… Niektóre zwyczaje pozostały do dziś, inne odeszły w zapomnienie, bo, czasy mamy bardziej luksusowe.
Już za chwilę przygotowania do świąt ruszą pełną parą.
Wielkanoc - to święto wielu symboli, obrzędów, które pozostały jako refleks dawnych praktyk magicznych. Czy w świątecznej krzątaninie o nich pamiętamy?

 9 kwietnia br., w ramach cyklu „Biblioteka ulubione miejsce dla seniora”, odbyło się spotkanie członków naszego Stowarzyszenia pn. „Jajeczko przedwielkanocne”. Aura na zewnątrz nas nie rozpieszcza ale u nas zapanowała wiosenna, świąteczna atmosfera. Udekorowane, pełne elegancji stoły wprowadziły radosny nastrój, ciesząc nasze oko.
Seniorzy, którzy na co dzień darzą się ogromną sympatią, wysłuchali życzeń i przypomnieli najbardziej znane i lubiane zwyczaje i obrzędy. Z radością dzielono się święconym jajkiem, częstowano się typowo wielkanocnymi potrawami.
Na wielkanocnym stole nie mogło zabraknąć polskiego żurku na zakwasie, białej kiełbasy, czy pachnącego, domowego pasztetu.
Przy kawie, herbacie oraz pysznych babkach, upieczonych przez naszą koleżankę, seniorzy mieli czas na rozmowę i złożenie sobie wzajemnie życzeń. Dla chętnych odbyła się wesoła konkurencja zwana „walatką”.
Święta są też po to, żebyśmy mogli dzielić się tym, co mamy, nacieszyć się swoją obecnością, porozmawiać. Postarajmy się, żeby w naszych domach święta były wyjątkowe, aby nasze wnuki mówiły po latach: fajnie było na świętach u babci i dziadka. Przeżyjmy ten czas w radosnej, rodzinnej atmosferze.
Powielajmy tradycję, dodajmy zwyczaje, które ubogacą ten szczególny czas. Udekorujmy swoje wnętrza zajączkiem i barankiem w rolach głównych i niech nie braknie pisanek!              

Patrzcie,
ile na stole pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
żeby się nie potłuc.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia,
z pisanek się wyklują
świąteczne życzenia!

Życzę, aby Święta Wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość i świeżość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.
Bądźcie wszyscy szczęśliwi i tak weseli jak ja!

                                     Halina Olszewska
                                       Przewodnicząca Stowarzyszenia

IMG 20190409 180902
IMG 20190409 175858IMG 20190409 175901