Gminna Biblioteka Publiczna w Żołyni wzięła udział w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania – akcji zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.Akcja ma celu popularyzowanie największych dzieł polskiej literatury, promowanie kultury żywego słowa oraz formy spędzania wolnego czasu. W tym roku wspólnie czytaliśmy ‘’Trylogię’’ Henryka Sienkiewicza. To przepojone duchem polskości i głębokiego patriotyzmu dzieło od dziesiątków lat kształtuje historyczną wyobraźnię Polaków. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą.  Pisana ‘’ku pokrzepieniu serc’’ w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. W dniu 4 września 2014 r. o godz. 10:00 w Rynku przy pomniku Adama Mickiewicza uczniowie z klasy II D gimnazjum Zespołu Szkół w Żołyni oraz uczeń kl. V Szkoły Podstawowej w Brzózie Stadnickiej wcielili się w postacie literackie trylogii tj. : Helenę, Skrzetuskiego, Basię i Michała Wołodyjowskiego, Oleńkę, Kmicica i Zagłobę.
Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania wystąpili w strojach,  które wprowadziły nas w klimat epoki. Wybrane fragmenty ‘’Ogniem i mieczem’’, ‘’Potopu’’ oraz ‘’Pana Wołodyjowskiego czytali: Agnieszka Leja, Krystian Lorenc, Adrian Noworól, Olga Bandrowska, Patryk Mach, Gabriela Chołubek, Sławomir Nowak.  W roli narratora gościnnie wystąpiła pani Aurelia Piekło z Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie.
Bardzo dziękuję za współpracę dyrekcji ,nauczycielom i uczniom z Zespołu Szkół w Żołyni oraz Brzózy Stadnickiej.  Dziękuję Pani Marii Karp nauczycielce SP nr 1 w Żołyni za przekazanie strojów dla występującej młodzieży oraz pomoc w charakteryzacji. Dla uczestników Narodowego Czytania GBP w Żołyni ufundowała drobne upominki.
Warto wskazać, że utwory Sienkiewicza były karmą duchowądla umęczonego niewolą zaborczą Polaka. Nam współczesnym czytelnikom przybliżają odległą historię i przynaglają, byśmy czuli się godnymi spadkobiercami dzielnych bojowników o wolność.Mam nadzieję, że chętnych do czytania polskich dzieł w przyszłym rokubędzie jeszcze więcej.

Małgorzata Babiarz

 

soba8k

2e3bwae

hry6np

21l23w5

2uqjaxf

rwi4xd

1zm1hzt

20joeb8

2cfd4cp

28anygk

2d7wm5d