Narodowe Czytanie to jedna z ważniejszych imprez kulturalnych, która na stałe wpisała się w kalendarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Żołyni. Jest to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta RP mająca na celu popularyzację czytelnictwa największych dzieł polskiej literatury.

Zgodnie z decyzją Pary Prezydenckiej lekturami Narodowego Czytania 2019 były: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia” - tak
w specjalnym liście napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

W Żołyni Narodowe Czytanie odbyło się 5 września 2019 r. przy pomniku Adama Mickiewicza. Po przywitaniu zebranych gości przez Małgorzatę Babiarz – Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Żołyni czytanie zainaugurował gospodarz naszej gminy -   Wójt Piotr Dudek. Obecni również byli: Przewodniczący Rady Gminy Żołynia – Piotr Foryt, radni, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz mieszkańcy gminy.
W akcję promującą polską literaturę zaangażowali się nauczyciele i uczniowie szkół z terenu gminy:

1. Katarzyna Wikiera -Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Kantego w Żołyni

2. Mirosława Burghardt - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Batalionów Chłopskich w Żołyni

3. Jolanta Fus - Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Brzózie Stadnickiej

4. Agnieszka Wilczek - Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Żołyni

oraz członkowie Klubu Seniora działającego przy bibliotece pod kierunkiem Haliny Olszewskiej
    z gościnnym
    występem strażaków.

Została przygotowana specjalna pieczęć okolicznościowa, którą można było odcisnąć ( i nadal jest dostępna
w bibliotece) na własnych egzemplarzach czytanych nowel.

Korzystając z okazji, że Narodowe Czytanie jest kampanią promującą czytelnictwo w tym dniu zostały również wręczone nagrody dla najaktywniejszych czytelników roku 2018/2019

Wśród najmłodszych dzieci Czytelnikiem Roku został Karol Pikuła , w kategorii młodzież – Katarzyna Szewczyk, a najwięcej książek wśród dorosłych (206 woluminów!) wypożyczyła Krystyna Karp – Socha z Rakszawy. Nagrody wręczył Wójt Gminy Piotr Dudek. Sponsorem nagród była Gminna Biblioteka Publiczna w Żołyni, która ufundowała statuetki oraz książki.

TOM 4968 z

Najaktywniejsi Czytelnicy Roku 2018/2019 (fot. J. Tomczyk)

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu imprezy, która była wspaniałą okazją do przypomnienia lub poznania klasyki polskiej noweli.

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

w ŻOŁYNI

zaprasza

dzieci w wieku przedszkolnym

do udziału w projekcie

‘’MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK’’

Informacje na temat jak przystąpić do projektu znajdą państwo w bibliotekach i przedszkolach w naszej gminie oraz na stronie internetowej biblioteki.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia strony internetowej projektu:

www.wielki-czlowiek.pl

www.facebook.pl/wielkiczlowiek